تیم ملی والیبال در بیم و امید؛ لغو اردوی تدارکاتی، اختلاف، مصدومیت و خستگی!

به گزارش خبرگزاری فارس، بعد از رقابت‌های لیگ ملت‌های والیبال کم کم خبرهای مربوط به انتخابی المپیک در رسانه‌ها پر شد. برگزاری دو دیدار دوستانه با تیم ملی بلغارستان از جمله نخستین اخباری بود که در این راستا منتشر شد. در خبرها آمده بود که در تاریخ‌های ۱۱ و ۱۲ مرداد ماه دو بازی دوستانه بین تیم‌های ایران و بلغارستان برگزار می‌شود.

مدتی بعد خبر آمد که اردوی تدارکاتی بلغارستان لغو شده است. بلافاصله خبری روی سایت فدراسیون قرار گرفت و در آن اعلام شد که «بنا بر تصمیم ایگور کولاکوویچ سرمربی تیم ملی، این اردو به دلیل وضعیت تیم ملی و نیاز به برگزاری جلسات تمرینی بیش‌تر و همچنین ریکاوری بازیکنان، لغو گردید»، اما از گوشه و کنار دلایل دیگری به گوش می‌رسید.

بعد از لیگ ملت‌های ۲۰۱۹ در مجموع مبلغی بیش از ۲۰۰ هزار دلار به حساب فدراسیون والیبال واریز شد، اما با گذشت هفته‌ها از پایان این مسابقات هنوز هیچ مبلغی به بازیکنان داده نشده است. در برخی محافل شنیده شد که بازیکنان نسبت به این موضوع بسیار گلایه داشتند و حتی یکی از دلایل لغو اردوی تدارکاتی بلغارستان هم همین موضوع بود. 

پوریا فیاضی، دریافت کننده تیم ملی والیبال ایران در این خصوص اظهار داشت: به هیچ عنوان این مسئله واقعیت ندارد. دلیل اینکه تیم ملی به بلغارستان نرفت این بود که شرایط برگزاری بازی دوستانه را نداشتیم چون تعدادی از بازیکنان تیم ملی در دوره ریکاوری بودند و در چنین شرایطی بازی دوستانه فایده ای ندارد.

امیر خوش‌خبر، سرپرست تیم ملی هم درمورد لغو اردوی تدارکاتی بلغارستان گفت: در این شرایط نمی‌توانستیم به بلغارستان برویم، چون به دلیل لیگ ملت‌ها و سفر‌های متعددی که داشتیم اعضای تیم سفر زده شده‌ بودند، البته نظر بازیکنان هم در این خصوص بی‌تاثیر نبود و وقتی متوجه شدند که اردوی بلغارستان لغو شده، خوشحال شدند.

ایگور کولاکوویچ، سرمربی تیم ملی والیبال ایران هم در خصوص اینکه آیا دلیل لغو اردوی بلغارستان اعتراض بازیکنان بوده یا دلایل فنی داشت، عنوان کرد: من در جایگاهی نیستم که بخواهم در مورد شایعات نظر بدهم، اما ناهماهنگی‌هایی در مورد بازیکنان و مصدومان وجود دارد که اگر به بلغارستان می‌رفتیم، شاید چندان هم به کارمان نمی‌آمد. فکر می‌کنم درست بود که به بلغارستان نرفتیم. به شایعات ورود نمی‌کنم، چون در جایگاهی نیستم که بخواهم در مورد آن حرف بزنم. نکته این است که حالا همه بازیکنان در اردو حضور دارند و سخت تمرین می‌کنند.

در زمانی که مسابقات لیگ ملت‌ها در حال برگزاری بود، تقریباً تمام مربیان تیم‌های مطرح معتقد بودند که مسابقات مهمی به نام انتخابی المپیک را در پیش دارند و به همین دلیل به تیم اصلی خود فشار نمی‌آورند، اما ایران این اعتقاد را نداشت و از این چارچوب خارج شد و با تمام قوا در مسابقات حضور پیدا کرد. شاگردان کولاکوویچ علی رقم عملکرد خوبی که داشتند، نتوانستند عنوانی بهتر از پنجمی کسب کنند و در نهایت مدال طلا هم به روسیهِ جوان رسید.

در این بین به نظر می‌رسد ناآگاهی یا عدم مدیریت درست موجب شد تا شرایط سفر به بلغارستان هم فراهم شود، اما کادر فنی با آغاز دور جدید تمرینات تیم ملی متوجه عمق فاجعه شد و فهمید که شرایط بدنی و حتی ذهنی بازیکنان چندان مساعد نیست. شاید اگر در جریان لیگ ملت‌ها بازیکنان به درستی مدیریت شده و تقسیم می‌شدند، حالا برای مسابقات بزرگی به نام انتخابی المپیک استرسی به خانواده والیبال وارد نمی‌شد.

متاسفانه این روزها شرایط اردوی تیم ملی به قدر بد است که آقای سرمربی هم زبان به اعتراف باز کرد و گفت: «شرایط مان چندان خوب نیست. برخی ناهماهنگی‌ها در تیم وجود دارد، چراکه برخی بازیکنان مصدوم و برخی ناآماده هستند.» این صحبت‌ها در شرایطی مطرح شد که شاید کمتر کسی به یاد داشته باشد سرمربیان تیم ملی کشورمان در ادوار مختلف چنین جمله‌ای به زبان آورده باشند.

محمدجواد معنوی‌نژاد، دریافت کننده تیم ملی والیبال ایران در خصوص میزان خستگی بازیکنان گفت: «تیم خسته است و فکر می‌کنم این شرایط تا حدود زیادی طبیعی باشد، چراکه ما چند ماه در شرایط سخت بازی می‌کردیم.»

بعد از گذشت چند هفته از لیگ ملت‌ها هنوز هم در جریان تمرینات برخی گرفتگی‌ها و مصدومیت‌ها و مشکلات به سراغ بازیکنان ایران می‌آید که موجب ایجاد شوک در تیم می‌شود. خبرنگاران در حاشیه تمرین تیم ملی از کولاکوویچ پرسیدند که با این شرایط اگر به عقب برگردیم بازهم با تمام قوا در لیگ ملت‌ها شرکت می کنید یا خیر، تصریح کرد: «در لیگ ملت‌ها مبارزه کردیم تا به مرحله نهایی برسیم. نتایج بدی هم نگرفتیم و می‌توانستم برزیل را هم شکست بدهیم. برزیلی که روز گذشته در جام واگنر قهرمان شد و لهستان را با حضور لئون شکست داد. در مجموع نمی‌توان مسابقات را پیش‌بینی کرد. البته این موضوع را هم باید در نظر گرفت که لیگ ملت‌ها یه تورنمنت اقتصادی هم هست و ایران توانست امتیازات بزرگی کسب کند. لیگ ملت‌ها درآمدزایی خوبی برای ایران داشت و این را باید یک موفقیت دانست. ما شانس حضور در فینال را داشتیم و از این موضوع هم استفاده کردیم.»

نکته اینجاست که ایران در لیگ ملت‌ها نتوانست عنوانی بهتر از پنجمی کسب کند و از نظر اقتصادی هم شرایط چندان تغییری نکرد، چراکه از پولی که آقای سرمربی درموردش صحبت می‌کنم حدود ۱۲۰ هزار دلار پاداشی است که به بازیکنان باید برسد، اما هنوز این مبلغ هم پرداخت نشده است.

حالا در آستانه رقابت‌های انتخابی المپیک موجی از نگرانی بین اهالی والیبال ایجاد شده و علاقمندان نگران هستند که سهمیه المپیک در مرحله به راحتی از دست برود. تیم ایران در مسابقات انتخابی المپیک ۲۰۲۰ توکیو باید در سنت‌پترزبورگ با تیم‌های روسیه، کوبا و مکزیک روبرو شود. این مسابقات از ۱۸ تا ۲۰ مرداد برگزار خواهد شد.

برنامه مسابقات ایران در انتخابی المپیک به شرح زیر است:

جمعه ۱۸ مرداد ساعت ۱۷:۳۰، ایران – کوبا

شنبه ۱۹ مرداد ساعت ۱۷:۳۰، ایران – مکزیک

یکشنبه ۲۰ مرداد ساعت ۲۰:۳۰، ایران – روسیه

انتهای پیام/س

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *