مرادی: در بازی‌های بزرگ برای انتخاب داور مشکل دارند/داوران سطح سوادشان را در میدان نشان دهند

مسعود مرادی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در مورد وضعیت قضاوت داوران در هشت هفته ابتدایی لیگ برتر، گفت: در اوایل مسابقات قضاوت‌ها خیلی خوب نبود اما به مرور قضاوت‌ها بهتر شد. در گذشته و زمانی که من قضاوت می‌کردم سطح داوران به هم نزدیک بود. من، محسن ترکی، نوید مظفری‌زاده و … قضاوت می‌کردیم و کمیته داوران در بازی‌های بزرگ به راحتی می‌توانست داور انتخاب کند اما اکنون شاهد آن هستیم که اختلاف سطح داوران با هم بسیار زیاد است. 

وی افزود: علیرضا فغانی یکی از بهترین داوران ما است اما اختلاف داوران دیگر با او بسیار زیاد شده است. شاید دلیل این مسأله پوست‌اندازی در جامعه داوری باشد. نسل بسیار خوبی برای داوری ما اکنون آمده‌اند. داورانی که تحصیلات عالیه دارند، در زمینه داوری مطالعه‌گر هستند اما به عقیده من این داوران باید سطح سوادشان را در زمین هم به نمایش بگذارند. در حال حاضر دست کمیته داوران برای انتخاب داور در بازی‌های بزرگ بسته است و آنها برای انتخاب در این بازی‌ها به مشکل برمی‌خورند.

مرادی در مورد اینکه در برخی از مسابقات لیگ شاهد کتک خوردن داوران بودیم، اظهار داشت: چنین اتفاقاتی حاشیه امنیت را برای داوران از بین می‌برد و اعتماد به نفسشان را کاهش می‌دهد، پرتاب سنگ به چشم داور و نیمه‌تمام ماندن مسابقه باعث می‌شود که جایگاه داوران متزلزل شود. فدراسیون فوتبال و کمیته داوران باید از داوران حمایت کنند. حمایت از داوران معنایش جبهه‌گیری مقابل تیم‌ها نیست. کمیته داوران بهتر است با سیستم تنبیه و تشویق از داوران حمایت کند. 

داور بین‌المللی اسبق فوتبال ایران تصریح کرد: وقتی می‌گویند محرومیت داور را در ایران اعلام کنید تعجب می‌کنند زیرا AFC هیچ وقت محرومیت داور را اعلام نمی‌کند و آن داور بعد از مدتی باید قضاوت کند. این اتفاقات جایگاه داور را متزلزل می‌کند اما با سیستم تنبیه و تشویق می‌توان به داوران دلگرمی بیشتری داد.

مدرس داوری کنفدراسیون فوتبال آسیا با اشاره به اینکه ارتباط و همکاری با کمیته داوران فدراسیون فوتبال نداد، عنوان کرد: در حال حاضر من با کمیته داوران همکاری نمی‌کنم اما قرار نیست که مقابل آنها جبهه‌گیری کنم بلکه به عنوان یک داور سابق باید حامی آنها باشم و مشکلاتشان را بازگو کنم اکنون اگر چه من در کمیته داوران نیستم اما نباید با انتقاد تخریب‌گونه برای داوران مشکل‌ درست کنم. من همواره در کنار جامعه داوری حضور دارم و اکنون هم به عنوان ناظر داوری AFC در مسابقات داوری حضور دارم.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *