خدایی: درباره کریمی تصمیمی گرفتیم که به موفقیت نزدیک‌تر است/ نفرات برتر ۹۷ کیلو نتوانستند خودشان را ثابت کنند

مجید خدایی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، درباره انتقاداتی که به تصمیم شورای فنی درباره اعزام علیرضا کریمی به بازی‌های آسیایی جاکارتا می‌شود؛‌ گفت:‌ سال گذشته بند و تبصره‌ای به فرایند انتخابی اضافه شد که هر کسی که در انتخابی اول می‌شود به منزله قطعی شدن حضورش در مسابقات نیست و اگر در رقابت‌های مورد نظر کادر فنی نتایج خوبی نگیرد و عملکرد بین‌المللی موفقی نداشته باشد حتی می‌توانیم او را کنار بگذاریم. در دو تورنمنت گرجستان و ترکیه نیز بر همین اساس برنامه‌ریزی کردیم.

فارس: اما کریمی در هر دو این تورنمنت در ۹۲ کیلوگرم روی تشک رفت و یک بار سوم و بار دیگر دوم شد، در حالی‌که برای حضور در وزن ۹۷ کیلوگرم بازی‌های آسیایی انتخاب شده است.

کادر فنی و شورای فنی تیم ملی کشتی آزاد بعد از تورنمنت‌های گرجستان و ترکیه به این نتیجه رسیدند که در وزن ۹۷ کیلوگرم باید تصمیم‌های جدیدی گرفته شود. در این دو مسابقه گودرزی و گُلیج به عنوان نفرات اصلی حضور داشتند، اما انتظارات را برآورده نکردند. به همین دلیل به این نتیجه رسیدیم که در بازی‌های آسیایی موفق نخواهند بود و دچار مشکل می‌شوند حتی در تمرینات درون اردویی هم گزارشات خوبی از سوی کادر فنی به شورای فنی در خصوص این دو نفر ارائه نشد.

فارس: دلیل انتخاب کریمی چه بود؟

کریمی با توجه به تجاربی که دارد، در تمرینات اردویی نیز حرکت رو به جلویی داشت و طبق آنالیزی که کادر فنی از حریفان بازی‌های آسیایی در شورای فنی ارائه کرد درصد موفقیت این کشتی‌گیر بیشتر از نفرات حاضر بود. او جوان و رو به رشد است و می‌تواند در آینده مثمر ثمر باشد.

فارس: البته گلیج از نظر شرایط سنی چند سال از کریمی جوان‌تر است. در یک سال اخیر نیز با کسب مدال طلای امیدهای جهان و نقره آسیا عملکرد قابل دفاعی داشته است.

گلیج در فینال جام یاشاردوغو در کمترین زمان با اختلاف بالایی مغلوب حریف شد. حتی در انتخابی تیم ملی هم اعضای شورای فنی معتقد بودند حرکت رو به رشدی در طول این مدت نداشته است و احساس کردیم نمی‌تواند در بازی‌های آسیایی موفق باشد ضمن اینکه این نفرات در کنار تعدادی دیگر برای حضور در مسابقات جهانی حفظ خواهند شد.

 

فارس: با توجه به پیروزی ابراهیمی در گرجستان و ترکیه مقابل کریمی و اینکه این کشتی‌گیر سابقه حضور در ۹۷ کیلوگرم را دارد آیا بهتر نبود این فرصت به او داده می‌شد؟

با توجه به ظرفیت‌های موجود کشتی‌گیران و سبک مبارزه آنها احساس کردیم کریمی در ۹۷ کیلوگرم می‌تواند موفق‌تر باشد. ابراهیمی نیز در ۹۲ کیلوگرم خودش را ثابت کرده است و می‌تواند مسافر مسابقات جهانی شود.

فارس: چه تضمینی وجود دارد بعد از بازی‌های آسیای بار دیگر رای به بازگشت کریمی به ۹۲ کیلوگرم داده نشود؟

فعلا تا بازی‌های آسیایی تصمیم‌گیری کرده‌ایم؛ بعد از آن مجددا درباره حضور کشتی‌گیران تصمیم‌گیری خواهد شد. کار شورای فنی این است که خلا‌های موجود را پر کند. نظر ما این بود که نفرات برتر ۹۷ کیلوگرم گزینه اصلی حضور در جاکارتا باشند، اما آنها متاسفانه نتوانستند خودشان را ثابت کنند و مجبور شدیم از اوزان دیگر کمک بگیرم تا حضوری مطمئن در این رقابت‌ها داشته باشیم.

 

فارس: آیا بهتر نبود حداقل یک انتخابی درون اردویی بین کریمی، گودرزی و گلیج برگزار می‌شد تا سطح فنی کریمی با رقبای داخلی‌اش مشخص شود؟

با توجه به اینکه این نفرات در تورنمنت شرکت کرده بودند، بر اساس نتایج آنها این تصمیم را گرفتیم. البته برای حضور در مسابقات جهانی چند تورنمنت بین‌المللی دیگر را در نظر گرفتیم که تمام مدعیان می‌توانند شرکت کنند.

فارس: اما در گرجستان و ترکیه کریمی در ۹۲ کیلوگرم کشتی گرفت و گلیج و گودرزی در ۹۷ کیلوگرم.

فکر می‌کنم زمان زیادی نداشتیم؛ منطقی هم نبود این مسابقه برگزار شود. کشتی‌گیران به تازگی از تورنمنت ترکیه برگشته بودند و حداقل نیازمند یک هفته استراحت  بودند و می‌شد یک هفته قبل از اعزام و فرصت نبود. کادر فنی هم از عملکرد آن ۲ نفر رضایت نداشت.

فارس: یعنی شما معتقدید اگر کریمی در یاشاردوغو در ۹۷ کیلوگرم شرکت می‌کرد نسبت به گلیج و گودرزی نتایج بهتری می‌گرفت.

برخی مواقع نمی‌توان پیش‌بین درستی داشت، اما از طرفی زمان کافی نداشتیم. سعی کردیم با در نظر گرفتن منافع ملی بهترین تصمیم را بگیریم. با توجه به اهمیت بالایی که بازی‌های آسیایی دارد ما روی مدال طلای وزن ۹۷ کیلوگرم حساب ویژه‌ای باز کردیم و به همین دلیل تصمیمی گرفتیم که به موفقیت نزدیک‌‌تر باشد. در عین حال تمام کشتی‌گیران برای ما یکسان و محترم هستند.

انتهای پیام/ا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *