برای رضایت یک نفر با آدیداس قرارداد بسته شد/ امتیازی به ایران نرسید/ «پوما» هم پول میلیاردی می‌داد و هم لباس

به گزارش خبرگزاری فارس،‌ لغو قرارداد فدراسیون فوتبال ایران با برند آل‌اشپورت و عقد قرارداد جدید با برند آدیداس مدت‌هاست که مورد بررسی رسانه ها و اهالی فوتبال است. با وجود اینکه مدت زیادی از عدم همکاری فدراسیون فوتبال ایران و تیم ملی ایران با برند آل اشپورت می‌گذرد، اما همچنان ابهامات زیادی درباره علت این قطع همکاری وجود دارد و عقد قرارداد مبهم‌تر با برند آدیداس کاری کرد تا دوباره این پرونده روی میز قرار گرفته و هر روز ناگفته هایی زیادی از این پرونده رونمایی می‌شود.

برای شفافیت بیشتر خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس به سراغ وحید جعفری، رئیس البسه آل اشپورت در خاورمیانه رفته و مصاحبه ای را با وی انجام داد که در زیر اظهارات وی را می‌خوانیم؛

* قصد کمک به فدراسیون فوتبال ایران را داشتم، اما از من نخواستند

جعفری درباره اتفاقات هفته گذشته برنامه نود و اینکه ایا بعد از عدم همکاری فدراسیون فوتبال علاقه ای به کمک فوتبال ملی ایران در زمینه تامین البسه داشت یا خیر، اظهار داشت: من سعی کردم با توجه به تجربه‌ای که در فوتبال ایران دارم کمک‌هایی را برای فوتبال ایران انجام دهم. از این‌روبه فدراسیون فوتبال ایران نامه زدم که اینکه هر کمکی از دستم بربیاید دریغ نمی‌کنم. اما کمکى از من خواسته نشد . به هر حال من به عنوان یک تماشاگر و علاقمند به فوتبال اخبار مربوط به اسپانسرینگ البسه تیم ملی را دنبال می‌کردم من سعی کردم با توجه به اینکه جزو معدود افرادی هستم که در فوتبال ایران تجربه بستن قراردادهای اینچنینی (البسه ) را دارم تجاربم را در اختیار مسئولان فوتبال ایران قرار دهم. اینجانب طی پانزده سال اخیر با باشگاه‌ها و تیم‌های ملی زیادی از جمله ایران، کویت، تونس تانزانیا کنیا امارات اردن، یمن و همچنین در رشته هندبال با تیم هایی نظیرتیم ملی هندبال کویت،‌عربستان، بحرین، مصر امارات و خیلی کشورهای مختلف دیگر تجربه بستن قرارداد را داشته ام و بعید می‌دانم کسی در ایران باشد که تجربه من را در بستن قرارداد در بحث البسه به این حجم را داشته باشد.

*به مسئولان فدراسیون گفتم که خودتان را مشتاق عقد قرارداد با آدیداس نشان ندهید

وی در ادامه تاکید کرد:‌من سعی کردم با توجه به تجارب خوبی که در این زمینه دارم واقعا کمکی به فدراسیون فوتبال کرده باشم . جز این هدف دیگرى از همکاری با فدراسیون نداشتم لذا زمانی که دیدم تیم ملی به سمت بستن قراردادن با برند آدیداس می‌رود همان موقع به مسئولین محترم هم گفتم که خودتان را برای بستن قرارداد مشتاق نشان ندهید، اجازه بدهید برندهایی مثل آدیداس به دنبال شما بیایند. می‌دانستیم تیم ملی ما اگر به جام جهانی برود خیلی از برندها هستند که می‌خواهند با تیم ملی ایران همکاری کنند اما اگر شما خودتان را محصور کنید و بخواهید فقط با برند آدیداس قرارداد ببندید شاید در آن صورت این برند هیچ امتیازی به شما ندهد و ما به قول معروف دست پایین گرفته خواهیم شد و در نهایت این اتفاق افتاد.
*به دلیل ذوق زدگی و عجله مانع گرفتن امتیاز از آدیداس شدیم
رئیس البسه آل‌اشپورت در خاورمیانه ادامه داد: من همین صحبت‌ها را به آقایان ساکت و عابدینی گفته بودم و حتی یک نامه‌ای به فدراسیون فوتبال زدم و گفتم که می‌خواهید با آدیداس قرارداد ببندید در صورت تمایل من کنار شما حضور دارم و به شما کمک می‌کنم و هیچ‌گونه چشم‌داشتی هم ندارم و فقط می‌خواهم حمایت کنم و کمک کنم تا از برند آدیداس امتیازات خوبی بگیرید. من شنیده بودم حتی برند پوما هم به دنبال این بود که با ایران قرارداد امضاء کند لذا ما آمدیم و خودمان را محصور کردیم تا فقط با این برند (آدیداس) که صاحب نام هم هست قرارداد ببندیم، من نمی‌گویم که مانند تیم‌هایی مثل ژاپن، آلمان،کره و … امتیاز بگیریم اما می‌توانستیم حداقل امتیازی را از این برند بگیریم و به دلیل اینکه ما در جام جهانی هستیم حداقل امتیاز این بود که آدیداس البسه ما را برای جام جهانی رایگان می‌داد اما با شتاب و عجله و ذوق زدگی ویا شاید نداشتن تجربه مانع از گرفتن این حد اقل امتیاز نیز شدیم.

* پیشنهاد یک برند خارجی را دادم که علاوه بر البسه، ۲ میلیارد هم پول می‌داد

جعفری افزود: من حتی با توجه به ارتباطاتی که داشتم پیشنهاد یک برند مطرح اسپانیایی را نیز در اختیار فدراسیون قرار دادم.اسم این برند (کِلمه) بود و یک برندی معتبر و باسابقه و بزرگ بود برند (کِلمه) از سال ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۰ اسپانسر تیم فوتبال رئال مادرید بوده و در حال حاضر اسپانسر تیم‌هایی مطرح در لالیگا و سایر کشورها است. من به مسئولان فدراسیون فوتبال نامه زدم و گفتم که می‌شود پیشنهاد این شرکت استفاده کرد، پیشنهاد این شرکت ۵۰۰ هزار دلار به اضافه کل البسه تیم‌های ملی، نوجوانان، نونهالان، بانوان و … و شما حساب کنید اگر با این برند قرارداد می‌بستیم این شرکت موظف بود ۲.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان به ایران به صورت نقداً پول بدهد و در سال هم به مبلغ ۲.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ تا ۳.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ تومان هم البسه رایگان در اختیار فدراسیون فوتبال ایران می‌گذاشت. این را حداقل می‌شد به عنوان یک اهرم یا امتیاز در برابر آدیداس عنوان کرد و بگوییم که ما این پیشنهاد و امتیاز را از یک برند داریم حالا ما نمی‌گوییم در این حد از (آدیداس) امتیاز بگیریم اما می‌شد یک امتیاز برای فدراسیون فوتبال از برند (آدیداس) گرفته شود که ما بتوانیم در جام جهانی این برند را تبلیغات کنیم.

* آدیداس بدون پرداخت در جام جهانی هم به راحتی تبلیغ می‌شود
رئیس البسه آل‌اشپورت در ادامه با بیان اینکه با این اتفاقی که افتاده شرکت آدیداس با بستن این قرارداد مستفیض شده است گفت: براى آدیداس چى بهتر از این که یک تیم به راحتی در جام جهانی تبلیغ این شرکت (آدیداس) را می‌کند بدون اینکه یک ریال هم به عنوان اسپانسر و هزینه تبلیغات پرداخت کرده باشد بنابراین با این اتفاق آدیداس منتفع شده نه ما .

* برای رضایت دل یک نفر با آدیداس قرارداد امضا شد
وی تاکید کرد: به نظر من عوامل زیادى می‌تواند در بستن قرارداد با آدیداس با این شرایط نقش داشته باشه که یکى از این عوامل می‌تواند راضی نگه داشتن دل یک نفر در تیم ملی باشه یا اینکه مسئولان فکر می‌کردند اگر براى آدیداس شرط و شروطى بگذارن آنها قبول نکنند و آن‌وقت نتوانیم با این برند معروف قرارداد ببندیم.

* فدراسیون یک امتیاز مهم در سال جام جهانی از دست داد
جعفری افزود: در هر صورت به هر دلیل در این مقطع حساس امتیازی را که می‌توانستیم با بستن قرارداد با یک برند خوب به نفع فدراسیون فوتبال رقم بزنیم رو از دست دادیم که به نظر من خوشایند تیم ملی، نام و جایگاه فوتبال کشورمان نبود.
آقای ساکت اشاره داشتند که مدت قرارداد ما یکساله است و بعد از آن یک برنامه‌ریزی جامع و مدوّن به فکر بستن یک قرارداد جدید باشیم اما من این را می‌گویم که ما فرصت این را داشتیم تا در جام جهانی برندهایی را معرفی کنیم که می‌توانستند امتیازهای خیلی خوبی را به ما بدهند. شما اگر قهرمان آسیا هم که شوید برای یک برندی که می‌خواهد تبلیغات داشته باشد ارزش آن قهرمانی به اندازه حضور در ۲-۳ بازی در جام جهانی هم نیست ، به هر حال این اتفاق افتاده لذا این صحبت‌های من به عنوان یک تماشاگر و علاقمند است و ای کاش حداقل یک همکاری فی‌مابین با بنده به عنوان کسی که یک تجربه بین‌المللی دارم، داشتند تا بتوانم یک امتیاز خوبی را حتی از همین برند (آدیداس) برای تیم ملی کشورم و فدراسیون فوتبال ایران بگیرم اما حالا کار از کار گذشته است و سودی هم برای کسی ندارد که بخواهیم به خاطر البسه جنجال به پا کنیم، باید آرامش را به تیم ملی ایران بدهیم تا در جام جهانی نتایج خیلی خوبی را کسب کند، امیدوارم در آینده شاهد تصمیمات بهترى در این زمینه براى فوتبال ایران باشیم.
* اعداد و ارقام دوستان برای درآمدزایی صحت ندارد
رئیس البسه آل‌اشپورت اظهارداشت: مبحث بعدی در مورد اعداد و ارقامى که مطرح می‌شود بایدگفت که حداقل تجربه بنده می‌گوید چنین چیزى درست نیست . بنده ٤ سال اسپانسر تیم ملی بودم، با اینکه البسه‌هایی با قیمت‌های خیلی مناسب‌تر از آدیداس داشتیم و می‌توانستیم برای تماشاگران عرضه کنیم، لذا این اعداد و ارقامی که بعضی از دوستان بیان می‌کنند حتی ۱۰ درصد از آن چیزی که دوستان ما در فدراسیون می‌گویند به دست نخواهد آمد. به نظرم دوستان ما هم به این موضع واقفند که چنین درآمدی میسر نیست لذا چنین اتفاقی نخواهد افتاد و عوایدی از این برند به فوتبال ما نخواهد رسید و این ما هستیم که یک خدمت بسیار بزرگ به یک برند کرده ایم .

* نماینده آدیداس حق صحبت در مورد جزییات قرارداد را ندارد

وی در خصوص منتشر نشدن قرارداد (آدیداس) توسط نماینده این شرکت در ایران گفت: وقتی مجری برنامه ۹۰ به دنبال این بود که با نماینده شرکت آدیداس گفت‌وگو کند متأسفانه این اتفاق نیفتاد و نماینده این شرکت (آدیداس) معتقد بود که حق صحبت کردن ندارد و می‌گوید که شرکت (آدیداس) به ما دستور داده که هیچ صحبتی نکنیم. در صورتی که اصولا قرارداد هاى این شرکت (آدیداس) با تیم‌هاى ملى آلمان، ژاپن و … و باشگاهى مانند رئال مادرید که منعقد می‌گردید در دسترس بوده تا مردم این کشورها و طرفداران تیم‌ها در جریان قرارداد این شرکت با تیم‌هایشان قرار بگیرند.

*قراداد ما با آدیداس یک‌طرفه است!

وی ادامه داد: ولی در قرارداد با ایران چون واقعاً می‌دانند قراردادی یک‌طرفه بسته شده و عوایدى برای تیم ملی ما نخواهد داشت، متأسفانه نه از فدراسیون فوتبال و نه از شرکت آدیداس نمی‌خواهند این قرارداد منتشر شود که یکی از نقاط ضعفی است که فدراسیون با این برند داشته است.

انتهای پیام/ر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *